Сьогодні в Україні відзначають День вишиванки – за останні роки свято набуло шаленої популярності зокрема у Бессарабії
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
В Україні сьогодні, у третій четвер місяця, відзначають Всесвітній день вишиванки. “Бессарабія INFORM” нагада’ історію свята та традиції національної сорочки.
Зазначимо, за останні кілька років День вишиванки значно прижився у Бессарабії. В містах і селах у цей день можна зустріти значну кількість перехожих у сорочках. Також в національний одяг наряджаються на роботу або на навчання. Сьогодні у різних куточках регіону запланована низка подій, присвячена цій гарній традиції, яку ми висвітлимо трохи згодом.
Державне свято започаткували у 2006 році. Ініціатором створення виступила Леся Воронюк, яка на той час була студенткою історичного факультету Чернівецького національного університету. Дівчина запропонувала своїм одногрупникам обрати день та прийти на лекції в національному вбранні. Цю ідею підтримали не лише студенти, але й викладачі. З роками традиція стала популярною по всій території України. Дата завжди припадає на третій четвер травня. Цього року це 18 число.
За словами істориків та археологів, певні елементи вишиванки існували ще на одязі скіфів. Вони проживали на території сучасної України до нашої ери. За часів Київської Русі також носили вишитий одяг, а згадки про особливе вбрання русинів можна знайти в записах багатьох мандрівників.
Крізь віки проніс український народ любов до вишиванки та зберіг особливі традиції її створення. Кожний регіон України може похвалитися своїми унікальними звичаями, які пов’язані з національним орнаментом на одязі.
Історію виникнення особливої української вишивки пов’язують із Трипільською культурою епохи пізнього неоліту. Трипільці були умілими гончарами, однак вони не лише робили красивий посуд з глини, але також прикрашали його спіральними візерунками. Історики переконані – такі ж символи можна було побачити і на одязі трипільців.
Під час проведення розкопок Соколової могили, яка розташована на Миколаївщині, знайшли поховання сарматської жриці, де також лежав фрагмент тканини з шовку, яка мала оздоблення із золотистої вишивки. Цю особливу знахідку датують I століттям до нашої ери.
Якщо говорити про мотиви, які зустрічаються в українській вишивці, то найдавнішими вважаються геометричні візерунки: різноманітні ромби, зигзаги, кола, хвилясті лінії, меандри, цятки тощо. Водночас використовувалися такі вишивальні техніки як пряма гладь та “ретязь” (різновид “хрестика”). Остання була особливо популярною на заході сучасної України.
В XIX столітті наступив переломний момент в історії вишивки. Саме тоді з’являється така професія як вишивальниці. У них замовляли вишиванки для цілої сім’ї. Відтепер не треба було самим оздоблювати вбрання, адже все робили майстрині. Популяризацією вишиванки серед української інтелігенції займався Іван Франко. Саме він був першим, хто сміливо поєднував вишиту сорочку з діловим піджаком.
Особливе значення День вишиванки має саме з 2022 року – з початку повномасштабного вторгнення росії до України. Одягнена вишиванка у третій четвер останнього місяця весни стане символом незламності українського духу, заявою на весь світ про те, що українці – вільний народ.
Спеціальних заходів на День вишиванки не існує. Однак щороку в Україні проводять особливі флешмоби, які полягають у тому, що люди одягаються в національний одяг, фотографуються та викладають світлини у соціальні мережі. В мирні часи в багатьох містах проводили концерти, фестивалі, ярмарки та фотосесії. На жаль, під час війни проводити масові заходи заборонено, однак кожен із нас, хто наразі перебуває в безпеці, може одягнути вишиванку для підтримання духу українців та українських воїнів.
Чекайте на фоторепортажі “БІ” зі святкувань у містах Бессарабії.
Кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Кілія