Дякуємо, що читаєте нас українською💪

Діти з особливими освітніми потребами можуть і повинні навчатись: приклад Арцизького інклюзивно-ресурсного Центру

Олена Весніна 0 коментарів 15444 перегляду

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


В Арцизі успішно функціонує інклюзивно-ресурсний Центр (ІРЦ). Він був створений з метою забезпечення прав осіб з особливими освітніми потребами. Які послуги і кому він надає – розкаже ІА “Бессарабія INFORM” з посиланням на Арцизьку міську раду.


У міськраді, яка не один рік приділяє особливу увагу питаннями інклюзії дітей з особливими освітніми потребами, про настрої батьків різних категорій розповідають так:

«Посадять з нормальними дітьми розумово відсталих, і ті заважатимуть нормальним вчитися», – обурюються противники інклюзії. «Нарешті діти з особливостями розвитку перестануть жити в ізоляції» – радіють її прихильники. Поки перші та другі завзято спорять між собою, в Україні вже декілька років практикується інклюзивна освіта. І флагманами цього процесу є інклюзивно-ресурсні центри”.

Спробуємо на прикладі Арцизького ІРЦ розібратись, для кого і для чого працюють такі центри.

Хто може звернутись?

ІРЦ утворено з метою забезпечення прав осіб з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти та інших закладах освіти, які забезпечують здобуття освіти, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу.

Отже, основні «клієнти» ІРЦ – це діти від 0 до 18 років та їх батьки. А особливі освітні потреби , це певні порушення: зору, слуху, мовлення, опорно-рухового апарату, інтелектуального розвитку або емоційно-вольової сфери. Іноді легкі форми подібних порушень до певного часу залишаються непомітними для батьків і проявляються вже тоді, коли дитина пішла до садка чи школи. Складна адаптація або проблемна поведінка дитини теж є приводом звернутися до центру.

«Якщо дитина з якихось незрозумілих причин дуже важко засвоює програму у садочку або школі, дуже довго адаптується, не може більше кількох хвилин всидіти на місці, погано розуміє, що їй кажуть, не виконує словесні інструкції, тоді це дзвіночок для батьків, що треба прийти та проконсультуватися зі спеціалістами», – зазначає директор «Арцизького інклюзивно-ресурсного центру» Тетяна Парпуланська.

До ІРЦ звертаються і педагогічні працівники – вчителі, вихователі, асистенти вчителів (вихователів), методисти, керівники освітніх закладів, в яких є інклюзивні класи або групи.

Фахівці центру завжди готові надати їм консультаційну підтримку, допомогти налагодити ефективну взаємодію з «особливим» учнем і його батьками, вирішити конфліктну ситуацію.

Які послуги можно отримати?

Інклюзивно-ресурсні центри прийшли на зміну розформованим ПМПК – психолого-медико-педагогічним консультаціям. Їх функції багато у чому збігаються, однак спектр послуг, які надають центри, більш широкий.

Основною послугою ІРЦ, яка раніше була в компетенції ПМПК, є проведення комплексної оцінки розвитку дитини. Це дозволяє визначити потенційні можливості та освітні потреби дитини.

Під час комплексної оцінки визначаються наявність чи відсутність особливих освітніх потреб у дитини, напрями, рівень та обсяг підтримки в освітньому процесі, у тому числі обсяг психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, які надаються особам з особливими освітніми потребами в закладах освіти. Фахівці центру надають рекомендації щодо складення, виконання, коригування індивідуальної програми розвитку в частині надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, змісту, форм та методів навчання відповідно до потенційних можливостей дитини, створення належних умов для навчання залежно від порушення розвитку (доступність приміщень, особливості облаштування робочого місця, використання технічних засобів тощо), надаються рекомендації щодо надання підтримки в освітньому процесі для дітей, які зазнали психологічної травми.

За результатами засідання складається висновок про комплексну оцінку.

Фахівці центру ознайомлюють батьків (одного з батьків) або законних представників особи з особливими освітніми потребами з висновком про комплексну оцінку, необхідністю створення умов для навчання та надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг у закладах освіти (у разі здобуття особою дошкільної чи загальної середньої освіти).

«У цьому висновку міститься загальна оцінка окремих компонентів розвитку – фізичного, мовленнєвого, інтелектуального, емоційно-вольової сфери, учбової діяльності. За цими параметрами оцінюються здібності, компетенції дитини на даний момент. У висновку прописуються рекомендації учасникам освітнього процесу: що треба робити вчителю, дефектологу, логопеду, психологу, батькам, щоб дитина успішно інтегрувалася в соціум», – пояснює Тетяна Парпуланська.

На відміну від ПМПК, інклюзивно-ресурсний центр не лише проводить комплексну оцінку розвитку дитини, але й надає корекційно-розвиткові послуги, консультує та навчає батьків, які зіткнулися з особливими труднощами дітей, як виховувати таких дітей.

«У центрі працюють практичні психологи, логопеди, вчителі-дефектологи. Має бути ще й фахівець з фізичної реабілітації, однак у Арцизькому ІРЦ ця вакансія поки залишається відкритою. Всі інші спеціалісти вже проводять корекційні заняття з дітьми – як індивідуальні, так і групові. Ці заняття, як і решта послуг центру, безкоштовні та організуються за попереднім записом». – розповідає Тетяна Парпуланська.

Ще один напрям роботи ІРЦ – консультаційна підтримка педагогічних працівників.

Представники дитячих садочків, шкіл можуть залучати фахівців інклюзивно-ресурсного центру до складання індивідуальної програми розвитку «особливого» учня, до корегування такої програми, а також звертатися за професійними рекомендаціями.

Фахівцями центру постійно проводяться семінари, майстер-класи, тренінги,обмін досвідом. Наприклад, щодо того, як встановити контакт з дитиною з особливим освітніми потребами, як скорегувати її небажану поведінку, як мотивувати її до навчання і таке інше. За необхідності спеціалісти ІРЦ можуть брати участь у засіданнях педагогічної ради, у батьківських зборах.

Нагадаємо, Арцизький Ірц відкрився у липні 2019 року. Весь цей час колектив ІРЦ поповнювався справжніми ентузіастами, досвідченими й талановитими майстрами своєї справи. Незалежно від віку та досвіду, вони постійно навчаються, підвищують свій фаховий рівень, діляться та обмінюються досвідом з колегами.

Робочий день працівників інклюзивно-ресурсного центру минає непомітно. Проведення комплексної оцінки, корекційно-розвиткових занять, надання фахових рекомендацій педагогам та батькам, написання висновків дітям з особливими освітніми потребами, у яких потрібно грамотно й коректно описати особливості дитини, щоб зрозуміли і спеціалісти, і батьки, потребують неабияких зусиль, компетентності, зваженого підходу.

Кожен випадок вони пропускають через себе, завжди допомагають і підтримують. Тому фахівцям центру довіряють.

Як потрапити на прийом

Записатися на консультацію до Арцизького ІРЦ можна за номером телефону 0986828976. Центр розташований за адресою:м. Арциз-2,вул.Калмикова 44.

Діти з особливими освітніми потребами можуть і повинні навчатись: приклад Арцизького інклюзивно-ресурсного Центру

Діти з особливими освітніми потребами можуть і повинні навчатись: приклад Арцизького інклюзивно-ресурсного Центру

Діти з особливими освітніми потребами можуть і повинні навчатись: приклад Арцизького інклюзивно-ресурсного Центру

Діти з особливими освітніми потребами можуть і повинні навчатись: приклад Арцизького інклюзивно-ресурсного Центру

читайте нас в Telegram
guest

0 коментарів
Старые
Новые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
0
Поділіться своєю думкою з цього приводу в коментарях під цією новиною!x